Google Tag Manager – Najważniejsze tagi i funkcje: Przewodnik dla początkujących


Google Tag Manager (GTM) to potężne narzędzie, które umożliwia łatwe zarządzanie tagami na stronach internetowych. Dzięki temu narzędziu, osoby odpowiedzialne za marketing i analitykę nie muszą już niczego zmieniać w kodzie strony. W tym artykule przedstawimy najważniejsze tagi i funkcje GTM.

1. Wstęp do Google Tag Manager

Google Tag Manager to darmowe narzędzie, które umożliwia dodawanie, aktualizowanie i zarządzanie tagami na stronach internetowych. Tagi są małymi fragmentami kodu, które służą do śledzenia działań użytkowników na stronie. Dzięki GTM można w prosty sposób zainstalować takie tagi bez ingerencji w kod strony.

2. Najważniejsze tagi w Google Tag Manager

a) Tag śledzenia konwersji – Jest to jeden z najważniejszych tagów w GTM. Pozwala on na śledzenie konwersji na stronie oraz mierzenie skuteczności kampanii reklamowych. Dzięki temu tagowi można dowiedzieć się, ile osób dokonało zamówienia, zarejestrowało się na stronie lub dokonało innej określonej akcji.

b) Tag remarketingowy – Ten tag pozwala na śledzenie użytkowników, którzy odwiedzili naszą stronę i następnie wyświetlanie im reklam w innych miejscach w sieci. Dzięki temu można docierać do użytkowników, którzy wykazali zainteresowanie naszą ofertą.

c) Tag analityczny – Ten tag umożliwia śledzenie działań użytkowników na stronie, takich jak kliknięcia, wyświetlenia stron, czy dokonane zakupy. Dzięki temu tagowi można zbierać cenne dane na temat zachowań użytkowników i dostosować strategię marketingową.

3. Funkcje Google Tag Manager

a) Zarządzanie tagami – GTM umożliwia łatwe zarządzanie tagami na stronach. Można dodawać, edytować, dezaktywować i usuwać tagi w jednym miejscu, bez konieczności ingerencji w kod strony.

b) Testowanie tagów – GTM pozwala na testowanie tagów przed ich aktywacją na stronie. Dzięki temu można mieć pewność, że tagi są poprawnie zainstalowane i śledzą odpowiednie działania użytkowników.

c) Wersjonowanie – W GTM można tworzyć różne wersje tagów i łatwo je przełączać. Dzięki temu można testować różne warianty tagów i sprawdzać, które działają najlepiej.

4. Jak zacząć korzystać z Google Tag Manager

Aby zacząć korzystać z GTM, należy utworzyć konto i dodać kod GTM na swoją stronę internetową. Następnie można dodać tagi i skonfigurować ich działanie. GTM obsługuje wiele różnych tagów, takich jak tagi Google Ads, Facebook Pixel czy tagi analityczne.

Podsumowanie

Google Tag Manager to niezwykle przydatne narzędzie dla osób odpowiedzialnych za marketing i analitykę. Pozwala ono na łatwe zarządzanie tagami na stronach internetowych bez konieczności ingerencji w kod strony. Najważniejsze tagi w GTM to tag śledzenia konwersji, tag remarketingowy i tag analityczny. GTM oferuje także wiele innych funkcji, takich jak zarządzanie tagami, testowanie tagów i wersjonowanie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z GTM, warto zacząć od prostych działań i stopniowo poszerzać swoje umiejętności.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]